how many kg of sugar can be bought for rf:69.if one kg costs rf:3.75


Notice: Undefined variable: position6 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 143

Guide :

how many kg of sugar can be bought for rf:69.if one kg costs rf:3.75

How many kg of sugar can be bought for RF:69.if one KG costs RF:3.71

Research, Knowledge and Information :



Notice: Undefined variable: go_page in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 211

The Cost Calculator for MASS - Cleave Books


The Cost Calculator for MASS. Quantity: ... A tonne 't' is the metric tonne of 1000 kg. The troy ... the entry under 'Cost per unit' is the correct one for the ...
Read More At : www.cleavebooks.co.uk...

Diabetes mellitus - Wikipedia


... the onset of diabetes can be triggered by one or more ... high blood sugar can be reversed by a variety of measures ... two hours after a 75 g oral glucose ...
Read More At : en.wikipedia.org...

How much does sugar cost - Answers.com


How much does sugar cost? ... One pound of sugar costs $1.45 a pound. ... A bag of sugar typically costs around 1.69 or less.
Read More At : www.answers.com...

Pupils should be taught to: As outcomes, Year 4 pupils should ...


... As outcomes, Year 4 pupils should, ... 3/99 Y456 examples 75 Making decisions ... • Each letter from A to G is a code for one of these digits: 1, 3, 4, 5, 6, 8, ...
Read More At : www.counton.org...

Science Questions including "How is plexiglass made"


Science Questions including "How is plexiglass made" and "Is it ... Answer Over a period of time the sugar in Gatorade can ... If you have one kilogram of ...
Read More At : www.answers.com...

Amazon.com : Domino Sugar, Granulated, 10-Pound Bags : White ...


... Domino Sugar, Granulated, 10-Pound Bags : ... I bought this despite the negative ... The sugar isn't as fine as powdered sugar, but looks like it's one grind away ...

1 Flashcards | Quizlet


If each CD costs $15.99, how many CDs can she ... If 2 cups of sugar equal one pound, how many pounds ... A third pump can drain the tank in 75 minutes. If all 3 ...
Read More At : quizlet.com...

Burning Desire for Efficiency | Do the Math


Burning Desire for Efficiency. ... is how much energy it takes to heat one kilogram ... One small pedantic note; the RF oscillator in a microwave oven is a magnetron,
Read More At : dothemath.ucsd.edu...

Development of Sugar Industry in Sri Lanka | SpringerLink


The sugar industry has faced many ... on the order of Rs 100/kg. In addition, sugar mills in ... problems of the sugar sector, one of the main ...
Read More At : link.springer.com...

Village milk processing - Food and Agriculture Organization


... and 3.75 litres of cream with a fat content of 400 ... The collection costs, therefore, for one litre of milk are: ... then the salary costs per kg of cheese ...
Read More At : www.fao.org...

Suggested Questions And Answer :



Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

how many kg of sugar can be bought for rf:69.if one kg costs rf:3.75

69/3.75=18.4 ........
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

word problem

Sean bought a bag of mixed candies. In the bag there were 25 Smarties an Reese's peanut Butter cups. Smarties cost $0.15 each an reese's are $0.75 each. If he paid $15.15 , how many Smarties an reese's did he buy? A. write an expression for the number of smarties . write an expression for the numbe
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

How many pounds of the less expensive pears did Sally buy?

x+y=10  pounds, so y=10-x 2.5*x +3.5*y=27$ 2.5x +3.5*(10-x)=27 2.5x -3.5x +35=27 -x=27-35=-8 x=8 y=10-x=2
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

Please answer soon! Algebra - show your work

Let n be the number of calculators so each one cost 240/n. She sold n-1 calculators for $300 so each calculator was sold for 300/(n-1). The profit=5=300/(n-1)-240/n. Multiply both sides of the equation by n(n-1): 5n(n-1)=300n-240n+240. So 5n^2-5n=60n+240. This is a quadratic equation: 5n^2-65n-240=0
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

how to solve this word problem

A retailer incurs a fixed cost of N$ 330when purchasing sugar for his stock. He pays N$15.00 per packet which he resells at N$18.00 per packet. How many packets should he purchase and sell in order to break even? Let us suppose that he buys X packets. Then his costs are: X packets at $15
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

word problem

word problem Sean bought a bag of mixed candies. In the bag there were 25 Smarties and Reese's peanut Butter cups. Smarties cost $0.15 each an reese's are $0.75 each. If he paid $15.15 , how many Smarties an reese's did he buy? A. write an expression for the number of smarties . write an ex
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

Jane bought 7 mangoes and 5 oranges at atotal of ksh 48 each.If she had bouhgt 3 mangoes and 8 oranges she would have saved ksh 12. Find the price of a mango and an orange

A=cost of one mango, B=cost of one orange. 3A+8B=7A+5B-12, so 4A-3B=12. From this we can relate the cost of the fruits: B=4A/3-4. The question is puzzling because it says 7A+5B are bought "at a cost of ksh 48 each". The context for "each"  needs clarification. Assume it means 7A+5B=48 or
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

using a system of linear equation involving cost

3x+y=32 or y=32-3x 2x+5y=49.50 2x+5(32-3x)=49.50 2x-15x+160=49.5 -13x=49.5-160 -13x=-110.5 x=110.5/13=8.50$ y=32-3x=32-3*8.5=32-25.5=6.5
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

A movie theater in town posted these prices for tickets and snacks.

Sally and Anne both needed a ticket, so each paid $9 for the ticket. Then they each bought a drink costing $1.35. But they shared popcorn and a veggie cup costing $3.50+$1.74, so the cost to each woman was ½(3.50+1.74). We're looking for 9+1.35+½(3.50+1.74) in the answer. So answer 2
Read More: ...

Notice: Undefined variable: position4 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 277

Find how many cups of each blend you could drink to meet you minimum daily requirement with a minimum cost.

x   amount of A y  amount of B (25x +50y)/(75x +50y)=3/5 125x +250y = 225x +150y 100y =100x therefore, y=x. Since total number of cups is 8, one will have to drink 4 cups of each.
Read More: ...

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.
next Question || Previos Question

Notice: Undefined variable: position5 in /home/domains2/public_html/painphr.com/show.php on line 357
  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.painphr.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.1163 seconds